ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 13693407
*
nr 1369 3407
Ingbritt Irene Lagerberg
(f. 1943), Sverige
Ingbritt Irene Lagerberg (b. 1943), Sweden. Cats. Signed. Subject: 44x56,
GOUACHE, Katter. Signerad. Motivet: 44x56 cm
Ingbritt Irene Lagerberg, Swedish painter, born 1943.
Droit De Suite
Estimate:
2000
Sold:
SEK 1600
Auction date:
Monday December 21 2020
at 19:46:36
- Bid history
Time
Bidder
Bid
17/12 20:31:44
1
1.500 kr
21/12 19:39:41
2
Vinnande bud
- Artist/Designer
Ingbritt Irene Lagerberg
Ingbritt Irene Lagerberg, Swedish painter, born 1943.
Read more about Ingbritt Irene Lagerberg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache katter svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:56
-
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:01
-
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:06
-
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45
-
8284 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, landscape. Wate..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:13
*
Ingbritt Irene Lagerberg
Ingbritt Irene Lagerberg, Swedish painter, born 1943.
Read more about Ingbritt Irene Lagerberg
nr 1369 3407
Ingbritt Irene Lagerberg
(f. 1943), Sverige
Ingbritt Irene Lagerberg (b. 1943), Sweden. Cats. Signed. Subject: 44x56,
GOUACHE, Katter. Signerad. Motivet: 44x56 cm
Ingbritt Irene Lagerberg, Swedish painter, born 1943.
Droit De Suite | |
---|---|
Estimate: | 2000 |
Sold: | SEK 1600 |
Auction date: |
Monday December 21 2020 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
17/12 20:31:44 | 1 | 1.500 kr |
21/12 19:39:41 | 2 | Vinnande bud |
- Artist/Designer
Ingbritt Irene Lagerberg
Ingbritt Irene Lagerberg, Swedish painter, born 1943.Read more about Ingbritt Irene Lagerberg
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache katter svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:56 -
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:01 -
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:06 -
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 500
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:45 -
8284 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, landscape. Wate..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 18:13